Muharemi: Ostavka Aljijua dokaz da je Samoopredeljenje izgubilo svoj moralni kompas
Politički analitičar Šenol Muharemi izjavio je da ostavka kosovskog ministra infrastrukture u tehničkom mandatu Ljiburna Aljijua pokazuje da su Pokret Samoopredeljenje i Aljbin Kurti upali u „zamku pohlepe za apsolutnom vlašću“ i da su izgubili svoj moralni kompas.
Kako je naveo u objavi na Fejsbuku, partija koja je nekada govorila o demokratiji i idealima danas se pretvorila u „autokratsku mašineriju, bez unutrašnjeg demokratskog duha, kvalitetnih unutrašnjih konsultacija i bez moralnog kompasa“.
„Pokret Samoopredeljenje je napustio sve zbog čega je i osnovan. Danas se bavi zauzimanjem odbora i javnih institucija, postavljanjem svojih aktivista u svaki deo države, brutalnim političkim uplitanjem u RTK i druge institucije..., pa čak i napadima na ekonomiju i biznise. Ljiburn nije prvi, a ni poslednji koji je napustio Kurtija. Većina ljudi sa integritetom, vrednostima i sposobnostima se udaljila. Ostali su uglavnom oni koji ne smeju da izazovu lidera čak i kada on greši, ne donoseći nikakvu vrednost ni partiji, ni društvu“, napisao je Muharemi.
On je podvukao da je danas Pokret Samoopredeljenje poznat kao „partija podela i polarizacije, linča, napada, negativnog nacionalizma i opasnog populizma, kao partija nesaradnje i institucionalne blokade“.
„Neuspeh da se stvori unutrašnja atmosfera pluralizma i demokratije proizveo je partiju bez kapaciteta za vladavinu i bez vizije za budućnost. Budućnost Samoopredeljenja ne izgleda dobro bez duboke i sveobuhvatne reforme. Partija će teško zaustaviti svoje smanjenje u sadašnjem i budućem periodu. Put koji je izabrao lider i koji partija sprovodi izgleda kao put ka porazu i sistematskom slabljenju, dok ne dođe trenutak kada su reforma i promene jedini put ka spasavanju“, smatra Muharemi.
0 komentara