Vujinović: Vehabizam široko rasprostranjen na Kosovu, utiče na militarizaciju dela Albanaca

Istraživač studija bezbednosti Nikola Vujinović upozorava da je radikalni islam kroz vehabizam i salafizam široko rasprostranjen na Kosovu i da utiče na instrumentalizaciju, ali i militarizaciju dela Albanaca.
„Kada imamo u vidu da više od 30 procenata stanovnika albanske zajednice na Kosovu i Metohiji sebe prvo smatra muslimanima, pa tek onda Albancima možemo da pretpostavimo da je i opseg radikalnog islama dosta velik. Opet, kada u tu jednačinu ubacimo i podatke da po glavi stanovnika islamističkih boraca na Bliskom istoku najviše ima sa Kosova i Metohije, možemo sa velikom odgovornošću da tvrdimo da je dosta rasprostranjen radikalni islam“, kaže Vujinović za Kosovo onlajn.
Smatra da je na Kosovu najprisutniji vehabizam, ali da je najveći problem u instrumentalizaciji i militarizaciji sledbenika ovog pokreta.
„U suštini to je vehabizam. Dakle, sunitski, radikalni islam koji potiče iz Saudijske Arabije. Činjenica da je Saudijska Arabija pokrovitelj sunita širom sveta, počevši od BiH, pa i albanske zajednice, možemo da kažemo da upravo vahabizam i malo proširenije - salafizam ono što je osnov radikalnog islama na Kosovu i Metohiji. E sada, koliko je to suštinski zaista utemeljeno, koliko možemo da govorimo o istinskim muslimanima u smislu teorije i prakse o tome možemo da debatujemo. Ali, činjenica je da je posebno onaj segment instrumentalizacije muslimana, u smislu njihove militarizacije posebno značajan na prostoru Kosova i Metohije“, ocenjuje ovaj stručnjak.
Precizira da procene bezbednosnih službi govore da je trenutno na raznim ratištima Bliskog istoka između 350 i 400 boraca sa Kosova.
„Možemo da identifikujemo celu jednu jedinicu Albanaca sa Zapadnog Balkana, iz Albanije i sa Kosova i Metohije koja je u Tahrir al-Šam, kao specijalna, albanska jedinica“, ističe Vujonović.
Procene govore da su albanski borci na tim ratištima od 2011. godine i formiranja Islamske države, kao i da je veliki broj njih poginuo.
Alarmantno je, smatra, što je većina na ta ratišta otišla sa svojim porodicama.
„Oni su poveli svoje porodice, svoje kćerke, sinove. Mi sad imamo podatke da su neke od žena i kćerki tih poginulih boraca i sada u nekim zarobljeničkim logorima suprostavljenih frakcija. Oni su listom bili u Islamskoj državi, posebno nakon što se odvojila od Al Kaide, a izvorno su otišli u Al nusra front što je bliskoistočna Al Kaida. Danas su u velikom broju u Tahrir al-Šamu, to jest sadašnjoj vladi Sirije nakon pada Bašara el Asada. Po svim podacima koje sada imamo, a mislim da je Dojče vele o tome nedavno pisao, oni imaju značajnu ulogu pre svega u bezbednosnom aparatu“, navodi Vujinović.
Komentarišući činjenicu da je specijalnog tužilaštvo u Prištini pre desetak dana podiglo optužnicu protiv jedne osobe zbog učešća u Al nusra frontu, Vujinović kaže da je u zatvorima na Kosovu već desetak tih boraca, a da je najveći problem za kosovsko pravosuđe to što nisu dostupni pravdi.
„Možemo odgovorno da tvrdimo da zaista takozvana kosovska vlada procesuira te borce koliko su u mogućnosti da ih uhvate. Isto tako znamo da postoje celi delovi Kosova i Metohije u koje baš ne zalaze bezbednosne snage, ali u suštini tu možemo da vidimo jednu dinamiku“, naglašava Vujinović.
Smatra da zbog velikog broja pripadnika Nato snaga, većina tih islamističkih grupa Kosovo koristi kao trenažne centre.
„Te islamističke grupe više služe kako bi bile mesto za obuku onih islamskih boraca koji će biti u Beču, Hamburgu... koji će napadati Evropu u Evropskoj uniji nego na samom Kosovu“, zaključuje Vujinović.
0 komentara