Badžaku: Nije realno očekivati da cilj Deklaracije u Skoplju bude ostvaren

Gzim Badžaku
Izvor: RTKlive

Novinar Gzim Badžaku, komentarišući Deklaraciju potpisanu na samitu Brdo-Brioni o pristupanju zemalja Zapadnog Balkana EU do 2030. godine, kaže da, kako stvari stoje posebno u dijalogu Kosova i Srbije, nije realno očekivati da se taj cilj ostvari, prenosi RTK.

"Mnogo je razloga koji dokazuju tu moju sumnju, pre svega nemamo ništa sto bi nam ulivalo nadu da će stvari ići na bolje. Retorika jedne i druge strane je retorika sukoba i nema čak ni pokušaja da se nađe nešto što bi moglo da doprinese prevazilaženju današnje situacije. Nisam optimista da će se pronaći izlaz izlaza ni na sastaku predsednika Vučića i premijera Kurtija u Briselu", rekao je Badžaku.

O izjavi predsednice Kosova Vjose Osmani u Skoplju da EU treba da ukine mere za Kosovo, Badžaku kaže da je Osmani iznela logičan zahtev, ali, da treba imati u vidu način usvanja tih mera.

"Reč je o sankcijama, o nemogućnosti pristupa fondovima i otkazivanju svih sastanaka koji su se odnosili na proces stabilizacije i pridruživanja. Način na koji su donete mere, po skraćenim procedurama, ne po procedurama EU, govori da će biti teško da u kratkom roku budu ukinute, iz prostog razloga jer će EU, kao u slučaju vizne liberalizacije, tako i sada dodati nove zahteve", istakao je Badžaku.

Dodaje da će prvi među novim zahtevima EU biti ukidanje zabrane uvoza srpske, nakon čega slede i ostali zahtevi u zavisnosti od razvoja situacije.