Anëtarët e ROSU-së rrahën dy të rinj serbë në fshatin Joshanicë afër Leposaviqit

Rosu na Bistričkom mostu
Burim: Kosovo Online

Pjesëtarët e Njësisë Speciale të Policisë, ROSU, në fshatin Joshanicë afër Leposaviqit, kanë ngacmuar dhe lënduar të rinjtë serbë Ll.Gj (23) dhe Gj.M. (24), të cilët jetojnë në atë fshat. Ata ndodhen në repartin e kirurgjisë në Qenra Spitalore Klinike në Mitrovicën e Veriut dhe gjendja e tyre po monitorohet, por tani për tani ndihen mirë.

Siç ka konfirmuar për Kosovo online Gj.M, ai dhe Ll.Gj. po lëviznin ngadalë në makinë mbrëmë, kur anëtarët e ROSU i ndaluan dhe i nxorrën nga makina dhe më pas filluan t'i godasin në kokë.

"Rreth orës 19:30 kaluam ngadalë nëpër fshat për të kërkuar telefonin tim të humbur. Unë po vozisja ngadalë kur na ndaluan dy xhipa nga të cilët dolën rreth tetë forca speciale me uniformë. Na afruan dhe na nxorrën nga makina dhe filluan të na ngacmojnë. Na goditën në kokë dhe në brinjë dhe kur e kuptuan që jetonim këtu, na lanë të shkojmë në shtëpi. Ne të dy jemi në spital në repartin e kirurgjisë, na dhembin brinjët, por tani për tani jemi mirë dhe nën vëzhgim”, tha Gj.M.

Ai ka shtuar se rastin nuk e kanë raportuar në polici.