FELJTONI Rambuje - ultimatum për bombardim (8): Deklaratat në Moskë të Millosheviçit dhe Jelcinit

Milošević i Jeljcin
Burim: Pečat.rs

Shkruan për Kosovo online: Dragan Biseniq

Gjatë qëndrimit në Moskë, më 16 qershor, Millosheviqi u takua me presidentin Jelcin dhe ministrin e Jashtëm Yevgeny Primakov, me të cilët mbajti konferenca për shtyp dhe në fund nënshkroi një komunikatë të përbashkët me presidentin rus.

Presidenti i Jugosllavisë deklaroi në një konferencë për media, pas një bisede me shefin e diplomacisë ruse, Primakov, se është pro zgjidhjes paqësore të problemit të Kosovës, se në Kosovë nuk ka spastrim etnik dhe se nuk ka tërheqje të UJ-së sepse krahina është pjesë e territorit jugosllav.

Jelcin dhe Millosheviqi nënshkruan Deklaratën e Përbashkët për Kosovën, në 9 pika, e cila insiston në ruajtjen e integritetit territorial dhe respektimin e sovranitetit të RF të Jugosllavisë dhe dënon të gjitha format e terrorizmit dhe separatizmit. Në deklaratën e përbashkët, Millosheviq u angazhua, ndër të tjera, për zgjidhjen e problemit të Kosovës me mjete politike dhe vazhdimin e negociatave me liderin e shqiptarëve të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Në deklaratën e përbashkët që nënshkroi me presidentin Boris Jeltcin, dhe aq më drejtpërdrejt personalisht, duke iu përgjigjur pyetjeve në konferencën për shtyp, Millosheviqi e bëri të qartë se është në favor të një zgjidhjeje paqësore të konfliktit të Kosovës, se nuk ka spastrim etnik në Kosova, por vetëm shtypja e terrorizmit, se nuk ka tërheqje të ushtrisë sepse edhe krahina është pjesë e territorit jugosllav dhe se forcat speciale të policisë do të mund të tërhiqen në bazat e tyre në raport me zvogëlimin e aksioneve terroriste. Këtë qëndrim indirekt e ka konfirmuar në konferencën për media edhe shefi i diplomacisë ruse, Jevgeni Primakov, duke thënë se negociatat e Moskës mes presidentëve Jelcin dhe Millosheviq krijojnë mundësi për zgjidhje paqësore të konfliktit dhe të gjithë situatës rreth Kosovës. “Topi tani është në fushën e shqiptarëve të Kosovës”, ka thënë Primakov, të cilës Millosheviq i ka shtuar “Spasibo” (Faleminderit).

Presidenti rus Boris Jelcin shprehu shpresën se bisedimet e tij me Millosheviqin do të kontribuojnë në përfundimin e krizës në Kosovë. "Unë mendoj se detyra që na është besuar në lidhje me bisedimet me Millosheviqin do të realizohet," tha Jelcin. Jelcin dhe Millosheviqi folën për një orë vetëm në rezidencën presidenciale në Kremlin me vëllain e Millosheviçit, Bora Millosheviçin, duke përkthyer, dhe më pas atyre iu bashkuan ministri i Jashtëm Yevgeny Primakov, Ministri i Mbrojtjes Igor Sergeev dhe kreu i inteligjencës së jashtme, Vyacheslav Trubnnikov.

Pas takimit njëorësh me Jelcinin, Millosheviqi zhvilloi një bisedë dy-raundëshe tre-orëshe me Primakovin, në të cilën ministri i Mbrojtjes, Marshall Igor Sergeev, kreu i Shërbimit Informativ, Vyacheslav Trubnnikov dhe këshilltari i Jelcinit për politikën e jashtme, Sergei Prikhodko, mori pjesë.

Pjesëmarrja e Trubnnikov në bisedime shkaktoi habi në mesin e gazetarëve, pasi ai kurrë nuk ishte paraqitur në grupin e bashkëpunëtorëve të Jelcinit, të cilët zakonisht marrin pjesë në bisedime me shtetarë të huaj. Prania e "një njeriu me një fytyrë jashtëzakonisht inteligjente", siç përshkruhet shpesh Trubnnikov, vlerësohet në qarqet e informuara në Moskë si një tregues se në bisedimet me Millosheviçin, Kremlini përdori disa "qasje jo standarde, të cilat, nga mënyrë, nuk përdoren hapur në bisedimet me shtetarët e huaj."

Në një deklaratë të përbashkët, të dy presidentët konfirmojnë se duhet të ruhet integriteti territorial dhe sovraniteti i Republikës Federale të Jugosllavisë (Serbia nuk përmendet), ata dënojnë të gjitha format e terrorizmit, separatizmit dhe veprimet luftarake që prekin popullatën civile. Në interes të stabilizimit të situatës në Kosovë, Millosheviqi është i gatshëm t'i zgjidhë të gjitha problemet me mjete politike dhe t'i vazhdojë negociatat me shqiptarët e Kosovës pa vonesë, e cila - thekson deklarata - do të përfshinte autonomi në përputhje me standardet aktuale ndërkombëtare. Theksohet se nuk do të ndërmerren veprime represive ndaj popullatës paqësore, ku natyrisht nuk janë përfshirë forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Dy presidentët deklarojnë për forcimin e masave të besimit ndërmjet autoriteteve në Beograd dhe popullatës vendase, do të sigurohet liria e plotë e lëvizjes në gjithë territorin e Kosovës dhe nuk do të ketë kufizime për diplomatët e huaj dhe përfaqësuesit e organizatave ndërkombëtare. Një nga qëndrimet kyçe të deklaratës është se kthimi i refugjatëve është i garantuar pa asnjë pengesë dhe se shteti do të ofrojë ndihmë në rindërtimin e shtëpive dhe vendbanimeve të shkatërruara. Pozicioni më i rëndësishëm, i cili lidhet drejtpërdrejt me qëndrimin e Grupit të Kontaktit në Londër, ka të bëjë me veprimet e forcave speciale të policisë. Këto forca do të tërhiqen nga territori jashtë bazës së tyre të përhershme në përpjesëtim me ndërprerjen e aktivitetit terrorist. Sa i përket kthimit të misionit të OSBE-së, Millosheviqi deklaroi se ishte i gatshëm të fillonte negociatat që do të përfshinin kthimin e njëkohshëm si të misionit ashtu edhe të Jugosllavisë në atë organizatë. Negociatat u tha se ishin të hapura dhe domethënëse.

Meqenëse ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve evropiane iu referuan më vonë kësaj deklarate, ka të ngjarë që ajo të jetë rënë dakord më parë në Grupin e Kontaktit dhe se pala ruse e ka marrë përsipër t'ia paraqesë atë në përvijimet më të rëndësishme Presidentit të Serbisë. , i cili supozohej të premtonte se do të hiqte dorë nga dhuna, duke lënë rezervat që Rusia përndryshe kishte në qëndrimin e saj të përgjithshëm ndaj kësaj çështjeje.

Në Aviano fola veçmas edhe me komandantin e aviacionit të NATO-s, gjeneralin Michael Short, i cili ishte qartësisht në procesin e planifikimit të sulmit. Ai e bëri të ditur këtë duke thënë se “NATO do të kthehet gjithnjë e më shumë drejt Evropës Juglindore” dhe se “e ardhmja e NATO-s është e lidhur me këtë rajon”, duke theksuar se “NATO nuk është kollë mace”.

Ai vuri në dukje se "NATO si një aleancë politike dhe ushtarake ka mundësi të mëdha" dhe se përgjegjësia e tij është "të përgatisë komandën ushtarake për të zbatuar opsionet ushtarake", duke vënë në dukje se ai nuk mund të vlerësojë "çfarë do të zgjedhë të bëjë udhëheqja e NATO-s". , sepse i përket "një niveli politik që është shumë më i përfshirë" se ai. Teksa fliste, gjenerali Short u ndërpre nga zhurma e luftëtarëve që zbrisnin në pistë. "Tingulli i lirisë," tha gjenerali, duke u kthyer brenda. drejtimin e avionëve që janë ulur.

Derisa po zhvillohej stërvitja e NATO-s, UÇK-ja bëri një gjest nga ana e saj dhe bëri thirrje për luftë të përgjithshme. Shtabi i “Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës” (UÇK) u bëri thirrje “të gjitha forcave të shëndosha politike shqiptare që të vihen në shërbim të atdheut dhe luftës çlirimtare”. Në njoftim u bën thirrje edhe atyre forcave që të “distancohen nga politika e mashtrimit dhe përçarjes brenda kombit dhe anarkisë, të cilat në emër të institucioneve fiktive po përpiqen të eliminojnë institucionet e vërteta kombëtare dhe UÇK-në”. , por UÇK-ja paralajmëron se do të dënohet dhe dënohet”, thuhet në njoftim.

Shtabi kryesor i UÇK-së, i cili e quan veten “Shtabi Kryesor”, i bëri thirrje popullit shqiptar që “të mobilizohet dhe të jetë i gatshëm që përfundimisht të përballet me armikun” dhe të mos largohet nga vatrat e veta etnike dhe të gjithë ata që duan të ndihmojnë UÇK-në. , sidomos bashkatdhetarët jashtë vendit, derdhen kontribute në fondin ‘Atdheu po thërret’”.

Britania e Madhe ishte më e vendosur në anën e Madeleine Albright. Ndërhyrja ushtarake e NATO-s në Kosovë do të vijë në javët e ardhshme “nëse presidenti i Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviç, injoron paralajmërimet shumë të forta” të Grupit të Kontaktit dhe komunitetit ndërkombëtar për të ndalur dhunën atje, tha kreu i diplomacisë britanike, Robin Cook. . Cook më pas zbuloi se NATO ka përgatitur dhe zhvilluar plane për të bombarduar Serbinë për dy javë.

Në një intervistë të gjerë për televizionin britanik BBC, Kuk tha se "nuk ka asnjë mënyrë për të krahasuar" ndërhyrjen e mundshme në Kosovë me "përgjigjen e duhur dhe proporcionale ndaj terrorizmit" që Britania e Madhe përdori për të shtypur dhunën në Irlandën e Veriut. Sipas tij, forcat policore dhe ushtarake nën kontrollin e presidentit Millosheviq kanë kryer "spastrimin etnik" sepse "përzuan mbi 50.000 civilë" nga fshatrat dhe qytetet. “Edhe sikur disa prej tyre të kishin lidhje me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, ky nuk është veprim i justifikuar kundër terroristëve.

Është qartësisht spastrim etnik me qëllim të largimit të njerëzve nga ajo zonë dhe pengimit të kthimit të tyre", tha Kuk. Ai vlerësoi se politika e tillë e Millosheviqit ishte "plotësisht kundërproduktive" dhe se e ashtuquajtura Ushtria Çlirimtare e Kosovës "tash është edhe më e fortë. ." se më parë", dhe komuniteti shqiptar është bërë edhe më i radikalizuar. Ai shtoi se gjatë takimit në Londër të premten e kaluar, lideri i shqiptarëve të Kosovës, Ibrahim Rugova, i tha se ishte kundër çdo dhune, përfshirë edhe atë të kryer nga UÇK-së.

"Qëllimi i vetëm i përgatitjeve për një ndërhyrje të mundshme ushtarake është ndalimi i dhunës dhe komandat e NATO-s kanë punuar në planet për këtë për dy javë. Ne po shqyrtojmë me shumë kujdes se si mund të ndërhyjmë, nëse presidenti Millosheviq injoron një paralajmërim shumë të fortë, "tha Kuk.

Kuk zbuloi gjithashtu se çështja e një mandati për veprime ushtarake është ndër dilemat e evropianëve dhe tha se "takimi i fundit i krerëve të diplomacisë së Bashkimit Evropian dhe Grupit të Kontaktit tregojnë qartë se Këshilli i Sigurimit i OKB-së duhet të miratojë një mandatin për një ndërhyrje të tillë ushtarake”. Në një pyetje shtesë për të sqaruar nëse kjo do të thotë se “asgjë nuk do të bëhet pa një rezolutë të KS”, ai u përgjigj se “Britania e Madhe tashmë ka filluar dhe po udhëheq përpjekjet për marrjen e miratimit për rezolutën, e cila njeh se Kosova është një kërcënim për sigurinë ndërkombëtare dhe se ekziston një domosdoshmëri dhe e drejtë ndërkombëtare për të siguruar që gjëra të tilla të mos ndodhin, sepse ato mund të kërcënojnë sigurinë e rajonit”. "Më duhet të them se ne po marrim mbështetje të fortë nga anëtarët e përhershëm dhe jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit," tha Kuk.

Nesër vazhdimi: Dhoma e ngushtë "3 me 3"