Direku me trengjyrëshin serb u hoq nga kalaja e Zveçanit

Uklonjen jarbol i srpska zastava tvrđava Zvečan
Burim: Kosovo Online

Direku me trengjyrëshin serb që ndodhej në kalanë e Zveçanit është hequr gjatë natës dhe ende nuk dihet se kush e ka bërë.

Kjo është një tjetër në serinë e heqjeve të simboleve serbe nga veriu i Kosovës gjatë javëve të fundit. Së fundmi, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe ai i Vetëqeverisjes Lokale, Elbert Krasniqi, kanë hequr dy billborde në veri, njërin me flamurin serb dhe tjetrin me qytetarë nderi të Zveçanit.


Sveçla postoi një video në llogarinë e tij në Facebook më 25 janar, kur mori pjesë në heqjen e tabelave me fotografi të qytetarëve të nderit të Zveçanit, Aleksandar Vuçiqit, Marko Gjuriqit, Vlladimir Putinit, Novak Gjokoviqit...

"Simboli i vetëm i Serbisë në Kosovë do të jetë ambasada e saj në Prishtinë," tha Sveçla në atë kohë.

Të njëjtën gjë ai e përsëriti edhe kur u mbyllën tri komuna nën sistemin serb – Komuna e Klinës, Komuna e Istokut dhe Komuna e Pejës.

“Koha e paligjshmërisë ka kaluar dhe i vetmi institucion i Serbisë brenda Kosovës do të jetë ambasada e saj në Prishtinë”, ka thënë ai në një postim në Facebook.