Politikë

Rapajiq: Ndryshimi i kapitullit 35 do të ishte problem, për serbët gjëja më e rëndësishme është formimi i AKS
Aleksandar Rapajić

Rapajiq: Ndryshimi i kapitullit 35 do të ishte problem, për serbët gjëja më e rëndësishme është formimi i AKS

Njoftimi se Bashkimi Evropian mund të përfshijë Marrëveshjen e Ohrit si pjesë të Kapitullit 35 për rrugën e Serbisë drejt BE-së, mund të çojë në themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, por edhe në përkeqësimin e pozitës negociuese të Beogradit në bisedimet me Prishtinën, kosideron Aleksandar Rapajiq, drejtor programi i OJQ “ACDC” nga Mitrovica e Veriut.
3. Dhjetor 2023.
Video
Antonijeviq: Propozimet e Komisionit Evropian në interes të Serbisë dhe popullit të Kosovës
Milan Antonijevic

Antonijeviq: Propozimet e Komisionit Evropian në interes të Serbisë dhe popullit të Kosovës

Ka shumë çështje të pazgjidhura dhe rreziqe sigurie në rajon, ndaj duhet të shikojmë propozimin e Komisionit Evropian dhe gjithçka që vjen, që ka të bëjë me kapitullin 35, si gjëra që janë në interes të Serbisë dhe ndoshta edhe më shumë njerëz që ende jetojnë në Kosovë, thotë avokati Milan Antonijeviq për Kosovo online.
3. Dhjetor 2023.
Video

Izbori u Srbiji

Daçiq: Nuk ka asnjë hyrje të Kosovës në OKB dhe asnjë njohje
Skopje_231130_Savet ministara OEBS_Ivica Dačić 09

Daçiq: Nuk ka asnjë hyrje të Kosovës në OKB dhe asnjë njohje

Ministri i Punëve të Jashtme dhe kreu i Partisë Socialiste të Serbisë, Ivica Daçiq deklaroi se politika e socialistëve bazohet në mbrojtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit përmes dialogut, se nuk ka hyrje të Kosovës në OKB dhe njohje, raporton Blic.
2. Dhjetor 2023.
Vuçiq: Nuk do ta njohim Kosovën, vazhdojmë të ndjekim një politikë serioze dhe të përgjegjshme
Aleksandar Vučić

Vuçiq: Nuk do ta njohim Kosovën, vazhdojmë të ndjekim një politikë serioze dhe të përgjegjshme

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha në takimin parazgjedhor në Kralevë se bisedimet dhe situata në Kosovë nuk do të jenë të lehta dhe se për 11 vjet dëgjon histori se e “humbën, tradhtuan dhe shitën Kosovën”, si dhe se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe do të vazhdojë të udhëheqë një politikë serioze dhe të përgjegjshme.
24. Nëntor 2023.

Rajon

Stoltenberg: NATO mbështet fuqimisht sovranitetin dhe integritetin territorial të BdheH, ne jemi të shqetësuar për retorikën e ndarjes
Stoltenberg i Krišto

Stoltenberg: NATO mbështet fuqimisht sovranitetin dhe integritetin territorial të BdheH, ne jemi të shqetësuar për retorikën e ndarjes

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot në Sarajevë në fillim të vizitës katërditore në Ballkanin Perëndimor se kjo Aleancë mbështet fuqishëm sovranitetin dhe integritetin territorial të BdheH.
20. Nëntor 2023.
Video
Duleviqi: Nuk kemi pasur probleme me regjistrimin, kam dy zemra - serbe dhe shqiptare
Ećerem Dulević

Duleviqi: Nuk kemi pasur probleme me regjistrimin, kam dy zemra - serbe dhe shqiptare

Regjistrimi i banesave dhe popullsisë në Shqipëri, i cili duhej të përfundonte më 30 tetor, është shtyrë deri më 15 nëntor. Siç njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave, regjistruesit nuk arritën të regjistronin popullsinë në rreth tre për qind të zonave rurale brenda periudhës së caktuar për shkak të distancave të gjata dhe terrenit të paarritshëm, por edhe për shkak të problemeve që kishin në zonat e prekura nga tërmeti i 2019. Kryetari i shoqatës së pakicës kombëtare serbe “Jedinstvo” nga Fieri, Eqerem Duleviq ka thënë për Kosovo online se regjistrimi është bërë në fshatrat përreth qytetit dhe nuk ka pasur probleme.
1. Nëntor 2023.
Video

Shoqëri

U kthye pllaka përkujtimore për ushtarët serbë në Prishtinë
spomenik

U kthye pllaka përkujtimore për ushtarët serbë në Prishtinë

Monumenti i ushtarëve serbë të vdekur në luftërat e viteve 1912-1918 u kthye në vendin ku ishte para se të zhvendosej në parkun përkujtimor në varrezat ortodokse të Prishtinës.
2. Dhjetor 2023.
Video
Kisha Ortodokse e Shqipërisë për Nikolla Xhufkën: Është një mashtrues dhe një person që nuk është prift
Nikola Džufka

Kisha Ortodokse e Shqipërisë për Nikolla Xhufkën: Është një mashtrues dhe një person që nuk është prift

Zëdhënësi i Kishës Ortodokse të Shqipërisë, Toma Dima, deklaroi për Kosovo online se ekziston një marrëveshje mes shtetit dhe kishës dhe se ekziston vetëm një Kishë Autoqefale e Shqipërisë dhe se kjo është garanci ndaj personave që keqpërdorin simbolet e saj dhe shtoi se kur është fjala për Nikolla Xhufkën, i cili hyri në një kishë ortodokse serbe në afërsi të Podujevës, “bëhet fjalë për një mashtrues dhe një person që nuk është prift”.
1. Dhjetor 2023.
Video

Ekonomija

Momiroviq: CEFTA u bllokua për dy vjet për shkak të politikës negative të Prishtinës, “Ballkani i Hapur”nuk po braktiset
Beograd_231107_Tomislav Momirović 01

Momiroviq: CEFTA u bllokua për dy vjet për shkak të politikës negative të Prishtinës, “Ballkani i Hapur”nuk po braktiset

Bashkëpunimi i vazhdueshëm ekonomik me vendet anëtare të CEFTA-s është i një rëndësie të madhe për Serbinë vlerëson ministri i Tregtisë së Brendshme dhe të Jashtme të Serbisë, Tomisllav Momiroviq, i cili thotë se nisma “Ballkani i Hapur” është avangarde dhe shërben për lidhjen e ekonomive që nuk mund të lidheshin me dekada. Ai gjithashtu thekson se sjellja destruktive e Albin Kurtit krijon një problem që nuk do të zgjidhet përderisa përfaqësuesit më të lartë evropianë e tolerojnë sjelljen e Prishtinës.
8. Nëntor 2023.
Video
Shahini: Në Kosovë papunësia 35%  ndërsa "importojmë" punëtorë nga India dhe Bangladeshi
Agim Šahini

Shahini: Në Kosovë papunësia 35%  ndërsa "importojmë" punëtorë nga India dhe Bangladeshi

Presidenti i Aleancës së Biznesit të Kosovës Agim Shahini ka thënë se sipas të dhënave që ata disponojnë, shkalla e papunësisë arriti në 35% por edhe përveç kësaj, Kosova "importon" fuqi punëtore pasi punëtorët vendas nuk duan të punojnë me paga të ulëta, veçse janë të vendosur të punojnë për jetë më të mirë jashtë shtetit.
29. Tetor 2023.
Video

Kronikë

Lokal

Qebaptore "Sejda" një vend i pashmangshëm në Mitrovicën e Veriut
Ćufte kod Sejda

Qebaptore "Sejda" një vend i pashmangshëm në Mitrovicën e Veriut

Gjenerata të tëra mitrovicasësh, si dhe të gjithë vizitorët e këtij qyteti, e njohin mirë specialitetin - qoftet e Sejdës, një lloj i veçantë skarë që dallon nga të tjerët për shijen e tij të parezistueshme.
19. Nëntor 2023.
Foto Video
Banorët e Batusit: Kemi frikë të dalim nga shtëpitë tona për shkak të grabitjeve të mundshme
Batuse

Banorët e Batusit: Kemi frikë të dalim nga shtëpitë tona për shkak të grabitjeve të mundshme

​​​​​​​Grabitjet e shtëpive serbe në javët e fundit janë dukuri e shpeshtë në Kosovën qendrore. Gjatë natës së kaluar autorë të panjohur kanë hyrë dhe kanë grabitur shtëpinë e Davor Deliqit, ndërsa grabitjen e shtëpisë së tij e ka penguar Stefan Llaziq nga Batusi.
20. Marsh 2023.

Kulturë

Xhelletoviq: Premiera e filmit "Korrja" për trafikimin e organeve në Kosovë, vjeshtën e ardhshme, një prej aktorëve Bikoviq
Veselin dželetović

Xhelletoviq: Premiera e filmit "Korrja" për trafikimin e organeve në Kosovë, vjeshtën e ardhshme, një prej aktorëve Bikoviq

Filmi i shumëpritur "Korrja" rreth vuajtjeve të popullit të pafajshëm sërb në Kosovë para luftës, pengmarrjet dhe trafikimin e organeve humane, vjeshtën e ardhshme pritet të shfaqet në kinema. Siç bën të ditur Veselin Xhelletoviq, autori i romanit "Zëmra sërbe e Johanit" prej motivit të të cilit xhirohet filmi, në këtë projekt përfshihen emra të shumtë të filmit botëror, ashtu sikurse dhe të kinematografisë vendase, apo dhe nga Hollivudi. Njëri prej tyre është dhe aktori i ri sërb Millosh Bikoviq.
14. Nëntor 2023.
Video
Radonjiq: Makineria e Prishtinës dëshiron të mbyllë teatrin serb në Kosovë
Predrag Radonjić

Radonjiq: Makineria e Prishtinës dëshiron të mbyllë teatrin serb në Kosovë

Predrag Radonjiq, drejtor i Teatrit Kombëtar në Prishtinë me seli të përkohshme në Graçanicë, duke reaguar ndaj deklaratave të Jeton Neziraj, menaxher i Teatrit “Qendra Multimedia”, ai ka theksuar se makineria e Prishtinës dëshiron ta mbyllë teatrin serb në Kosovë dhe se serbët vendas po shpallen “hegjemonistë të mëdhenj serbë”, dhe në këtë mënyrë vihet në shënjestër institucionet kulturore të Qeverisë së Republikës së Serbisë, transmeton Novosti.
23. Shkurt 2023.

Sport

Gvozdenoviç: Tek Skënderbeu, si tek Zvezda
Ivan Gvozdenović

Gvozdenoviç: Tek Skënderbeu, si tek Zvezda

I vetmi trajner serb në Superligën shqiptare thotë se në Korçë gjithçka është me ngjyrat bardhekuq. “Zvezda mundet të arrijë më shumë këtë vit në Europë. Përfaqësuesja serbe do të kualifikohet në Kampionatin Europian”
19. Korrik 2023.
Video
Tifozët rumunë dëbohen nga stadiumi i Prishtinës, thërrisnin "Kosova është Sërbi"
Izbacivanje rumunskih navijača

Tifozët rumunë dëbohen nga stadiumi i Prishtinës, thërrisnin "Kosova është Sërbi"

Tifozët e përfaqësueses rumune janë dëbuar nga stadiumi në Prishtinë gjatë takimit të mbrëmjes së djeshme me Kosovën në kuadër të turit kualifikues për Kampionatin Europian të 2024, pasi thërrisnin në kor "Kosova është Sërbi“ shkruan portali rumun Antena.
17. Qershor 2023.

Lajm